Publikace je určená zaměstnavatelům, na jejichž pracovištích pracují osoby jinak, než v zaměstnaneckém poměru. Publikace odpovídá na otázku, jaký právní základ má práce nebo činnost vykonávaná fyzickými osobami v konkrétním specifickém případě, zda a čím je bezpečnost a ochrana zdraví při práci u nich regulována a kdo a jaké povinnosti má plnit (např. lékařské prohlídky, školení o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, povinnosti ohledně evidence a hlášení pracovních úrazů), jak je to s odpovědností za úraz při pracovní činnosti nebo za nemoc způsobenou v souvislosti s pracovní činností, s pojištěním za škody vzniklé úrazem či nemoci z povolání, způsob a rozsah odškodnění.
Autoři
čerpá své zkušenosti téměř z více než třicetileté právní praxe v oblasti BOZP. Působila na Českém úřadě bezpečnosti práce, kde se věnovala agendě správního řízení, spolupráci mezi dozorčími orgány na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, legislativě a metodickému řízení inspektorátů bezpečnosti práce. Na MPSV působila v odboru pracovních podmínek a posléze v odboru pracovněprávní legislativy jako specialista na bezpečnost a ochranu zdraví při práci, kde se vedle bezpečnosti a ochrany zdraví při práci věnovala též ochraně zvláštních skupin zaměstnanců, právu evropských společenství a úmluvám Mezinárodní organizace práce v oblasti BOZP. V posledních letech poskytuje právní poradenství v otázkách BOZP a věnuje se publikační a přednáškové činnosti. S nakladatelstvím Verlag Dashöfer spolupracuje od roku 1998. Je autorkou publikace Abeceda bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (5. vydání v roce 2011) a spoluautorkou publikace Nový zákoník práce v praxi (2007) a vedoucí autorkou publikace Školení bezpečnosti práce a požární ochrany.
vystudovala Právnickou fakultu UK v Praze. Po skončení studií pracovala na odborech, kde se hned od začátku své praxe specializovala na pracovní právo. Pracovní právo se stalo její celožitvotní specializací, neboť i nyní pracuje na právním oddělení ČMKOS. Její úzkou specializací je kromě odškodňování pracovních úrazů a problematiky BOZP oblast školství a zdravotnictví. Pracovní právo učila 15 let na Filosofické fakultě UK Praha, v současné době učí pracovní právo a právo sociálního zabezpečení na VŠFS. Kromě toho publikuje a zodpovídá pro různé internetové poradny, dotazy zejména z oblasti pracovního práva a BOZP.
Obsah
BOZP osob při specifickém pracovním zapojení
- Úvod
- BOZ osob pracujících na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr
- BOZ domáckých zaměstnanců
- BOZ brigádníků
- BOZ zaměstnanců agentury práce
- BOZ zaměstnanců dočasně přidělených k jinému zaměstnavateli
- BOZ zaměstnavatele, který je fyzickou osobou a sám též pracuje
- BOZ fyzické osoby, která provozuje samostatně výdělečnou činnost podle zvláštního právního předpisu (OSVČ)
- BOZ spolupracujícího partnera FO nebo OSVČ
- BOZ při výkonu dobrovolnické služby
- BOZ při výkonu státní služby
- BOZ při výkonu veřejné služby
- BOZ při veřejně prospěšné práci
- BOZ při obecně prospěšné práci (výkon alternativního trestu)
-
BOZP vězňů
- BOZ při výkonu veřejné funkce
-
BOZP dobrovolných hasičů
- BOZP členů družstev, kteří pracují
-
BOZ při činnosti členů a funkcionářů odborové organizace
- BOZ při umělecké, kulturní, reklamní a sportovní činnosti dětí
-
BOZ při praktickém vyučování žáků středních škol
- BOZ při praktické přípravě studentů vyšších odborných škol
-
BOZ při praktické výuce a praxi studentů vysokých škol
- BOZP osob, které se s vědomím zaměstnavatele zdržují na jeho pracovištích
-
BOZ osob, které pomáhají při zásahu proti mimořádné události či při odstraňování jejich následků
- BOZ při pracovní účasti na dobrovolných akcích obce apod.
- BOZ u pracujících v rodinném podniku
Vaše otázky ohledně tohoto produktu zodpoví:
Mgr. Ondřej Vraný - vrany@dashofer.cz